Rola pokojówki w historii

Michał Ogórek
17.06.2011
A A A
Jako dziecku PRL-u, socjalizm wpoił we mnie taką wrażliwość społeczną, że nigdy w życiu nie wziąłbym sobie żadnej służącej - nie przez wzgląd na przykrą sytuację życiową służącej, tylko na swoją. Nawet oglądając filmy o ludziach z wyższych sfer, myślę tylko o tym, jak oni mogą wytrzymać z kręcącymi się wszędzie lokajami i pokojówkami.

Jednak moja znajoma nawet w PRL-u miała "kobietę do okien", choć było to fizycznie niemożliwe, bo okno miała tylko jedno. Kiedy dzwoniła do niej, przedstawiała się: "Mówi pani pani".

Życie co rusz potwierdza moje najgorsze obawy w tym względzie. Świat zelektryzowała nowojorska pokojówka, która okazała się ważniejsza od całej Grecji i Portugalii, uniemożliwiając zajęcie się tymi krajami Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu. Jej oskarżenie zmiotło prezesa tej organizacji. Choć nikt naturalnie nie może wiedzieć, jak przebiegło ich zetknięcie, to początek jej relacji brzmi jednak jak źle wymyślona brednia: miała ona wejść do pokoju "przypadkiem". W ekskluzywnym hotelu na Manhattanie służba ładująca się gościom do apartamentu to ostatnia rzecz, jaka może się zdarzyć, nadzorowana dziesiątkami czujników. Pokojówka ta i tak miała wiele szczęścia, że nie wpakowała się na mityng mafiosów, o czym by już zeznać nie miała okazji.

Chyba nawet już kultowa "etażnaja", której podporządkowani byli goście z całego piętra w hotelach rosyjskich, teraz przeszukuje ich bagaże, dopiero kiedy upewni się, że wyszli. Jeszcze nie tak dawno naiwni goście w Moskwie wystawiali służbie hotelowej buty przed drzwi, które rano nie tylko nie były wyczyszczone, ale w ogóle już ich nie było. Ale dzisiaj nawet te buty mają już zapewne wszczepione jakieś czipy.

TV.Gazeta.pl to portal posiadający aktualny program telewizyjny ponad 135 stacji - zarówno polskich jak i zagranicznych. Dokładny program TV obejmuje nie tylko popularne kanały telewizyjne takie jak TVP 1, TVP 2, Polsat czy TVN ale również te mniejsze - AXN, Filmbox, Canal+, HBO 2 itd. Dla Państwa wygody stacje TV zostały dodatkowo podzielone tematycznie. Kanały telewizyjne zostały posortowane w tematyki - filmowa, sportowa, rozrywkowa, dla dzieci, muzyczna, edukacyjna i ogólnotematyczna. Na stronie głównej wyświetlany jest program TV od aktualnej godziny dla najpopularniejszych stacji telewizyjnych. W prosty sposób można wybrać interesującą nas stację, porę dnia lub konkretny dzień tygodnia. Program TV widoczny na stronie głównej można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy zarejestrować się w serwisie i wybrać stacje, które mają być wyświetlane zaraz po wpisaniu adresu tv.gazeta.pl.