Nie miała sławy w planach

Marta Strzelecka
27.10.2009
A A A
Kate Winslet jest bezkompromisowa, pewna siebie i klnie jak szewc. Dzięki temu po sukcesie ?Titanica? udało jej się zostać aktorką, a nie tylko gwiazdą jednego przeboju

Od pierwszej roli prowadziła pamiętnik. Magazyn "Time" po tegorocznych Oscarach opublikował jego fragmenty. "Nie jestem pewna, czy powinnam robić to, co robię. Za mało umiem" - pisała. Po ostatnich rolach - w "Lektorze" i "Drodze do szczęścia" - nie ma już wątpliwości i mówi: "Wiem, jak grać".

Urodziła się i wychowała w Reading, ma trójkę rodzeństwa. Dziadkowie prowadzili teatr, rodzice grali. Jako 16-latka wystąpiła w "Niebiańskich stworzeniach" Petera Jacksona. Rok później grała już w "Rozważnej i romantycznej" Anga Lee, za co dostała pierwszą nominację do Oscara, potem Ofelię w "Hamlecie" Kennetha Branagha. Miała 22 lata, kiedy w 1998 r. zagrała w "Titanicu".

Nim po raz pierwszy dostała Oscara za główną rolę żeńską w "Lektorze", przegrała walkę o statuetkę za role w "Rozważnej i romantycznej", "Iris", "Titanicu", "Zakochanym bez pamięci", "Małych dzieciach".

"Wszystko przez to, że nie dostałam wcześniej żadnej roli w filmie o Holocauście. Cholerna "Lista Schindlera", "Pianista". Gdybym tylko zagrała w czymś takim, miałabym statuetkę". Ta kwestia pojawia się dziś w większości tekstów o Winslet. Napisał ją Ricky Gervais w scenariuszu serialu "Statyści". Winslet zagrała w nim samą siebie - młodą aktorkę z rekordową liczbą nominacji, bez żadnej wygranej. "A nie mówiłem?" - żartował Gervais po gali oscarowej.

Dla Sama Mendesa, reży-sera "Drogi do szczęścia" i jej męża od pięciu lat, cechą, która różni Winslet od innych aktorek jej pokolenia, jest oddanie pracy: "Wiem, że to banalnie brzmi, ale rozmiar jej poświęcenia jest niespotykany. Poza tym jest po prostu doskonałą aktorką".

Po "Drodze..." i "Lektorze" Winslet zrobiła sobie przerwę. Z wywiadu dla "Vanity Fair": "Miałam spędzać czas w domu, ale nie wiem, jak długo jeszcze wytrzymam". Już chodzą słuchy, że zagra główną rolę w miniserialu HBO "Mildred Pierce".

Wciąż nie zależy jej na sławie. Bo "nigdy nie była bardzo szczupła". - Kto zna jakieś sławne grube aktorki? Ja nie, więc nie miałam w planach sławy.

Pali papierosy, które sama skręca, w melodyjny brytyjski akcent wplata słowa nienadające się do publikacji. Mieszka z Samem Mendesem i dwójką dzieci na Manhattanie. n

Iris - dramat biograficzny

Sobota Ale Kino! 20:10

Portety - Kate Winslet - film dokumentalny

Sobota Ale Kino! 20:00

Zakochany bez pamięci - komediodramat

Sobota Ale Kino! 20:20

TV.Gazeta.pl to portal posiadający aktualny program telewizyjny ponad 135 stacji - zarówno polskich jak i zagranicznych. Dokładny program TV obejmuje nie tylko popularne kanały telewizyjne takie jak TVP 1, TVP 2, Polsat czy TVN ale również te mniejsze - AXN, Filmbox, Canal+, HBO 2 itd. Dla Państwa wygody stacje TV zostały dodatkowo podzielone tematycznie. Kanały telewizyjne zostały posortowane w tematyki - filmowa, sportowa, rozrywkowa, dla dzieci, muzyczna, edukacyjna i ogólnotematyczna. Na stronie głównej wyświetlany jest program TV od aktualnej godziny dla najpopularniejszych stacji telewizyjnych. W prosty sposób można wybrać interesującą nas stację, porę dnia lub konkretny dzień tygodnia. Program TV widoczny na stronie głównej można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy zarejestrować się w serwisie i wybrać stacje, które mają być wyświetlane zaraz po wpisaniu adresu tv.gazeta.pl.