Czy właśnie jest lepiej?

Michał Ogórek
03.01.2012
A A A
Zawsze ciekawe jest, co sobie pomyślą o nas po latach następne pokolenia, ale nie mam tu dobrych przeczuć.

Jeśli będą odtwarzać realia drugiej dekady XXI wieku na podstawie dzieł telewizyjnych, filmowych, teatralnych etc., zobaczą albo desperackie wygłupy w ich wydaniu rozrywkowym albo bankructwo moralne i duchowe (a tylko czekać, jak i materialne), obsesyjnie portretowane w twórczości głębokiej i ambitnej. Razem wzięty jest to taki mniej więcej bal potępieńców.

Dawniejsze czasy takiego złego świadectwa sobie jednak nie wystawiały. Doszło to do mnie, kiedy twórcy wznowionego przedstawienia "Kolędy nocki", pokazanego w rocznicę stanu wojennego w TVP 2, uznali za konieczną rezygnację z tamtego uniesienia. Wtedy społeczeństwo miało bowiem żyć jakoby wzniośle i w nieznanych dziś oparach szlachetności.

Jeśli szlachetnością było wypychanie inwalidów oraz kobiet ciężarnych z kolejek po kostkę masła - bo z tego głównie składały się tamte czasy - to zgoda. Myślę zresztą, że do rękoczynów mogło dochodzić w kolejkach nawet po bilety na samą obleganą "Kolędę nockę".

Zaś uwznioślenie występowało jedynie na scenie. Teraz zmieniła się funkcja sztuki, która zamiast fałszywie nas pokrzepiać równie fałszywie dołuje. I tacy pobrzydzeni wejdziemy do historii. Mamy wprawdzie rzadką szansę na to, aby ktoś kiedyś odkrył, że mimo wszystko byliśmy trochę lepsi, niż się sami portretowaliśmy. Wszystko to może się stać nawet szybciej, niż myślimy, i wiele wskazuje, że już z perspektywy roku 2012 uznamy rok 2011 za niedoceniony.

TV.Gazeta.pl to portal posiadający aktualny program telewizyjny ponad 135 stacji - zarówno polskich jak i zagranicznych. Dokładny program TV obejmuje nie tylko popularne kanały telewizyjne takie jak TVP 1, TVP 2, Polsat czy TVN ale również te mniejsze - AXN, Filmbox, Canal+, HBO 2 itd. Dla Państwa wygody stacje TV zostały dodatkowo podzielone tematycznie. Kanały telewizyjne zostały posortowane w tematyki - filmowa, sportowa, rozrywkowa, dla dzieci, muzyczna, edukacyjna i ogólnotematyczna. Na stronie głównej wyświetlany jest program TV od aktualnej godziny dla najpopularniejszych stacji telewizyjnych. W prosty sposób można wybrać interesującą nas stację, porę dnia lub konkretny dzień tygodnia. Program TV widoczny na stronie głównej można dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Wystarczy zarejestrować się w serwisie i wybrać stacje, które mają być wyświetlane zaraz po wpisaniu adresu tv.gazeta.pl.